Remont starego komina – na co zwrócić uwagę?

Szczelność i odpowiedni ciąg to dwie rzeczy, które musi spełniać każdy komin. Jeżeli zauważysz, że na kominie Twojego domu pojawiły się brudne plamy lub pęknięcia, nie jest dobrze. Oznacza to, że jego prawidłowa praca została zaburzona, jednak można go naprawić. Sytuacją tragiczną dla komina jest moment, w którym poczujesz w domu zapach spalin, jak również, kiedy zaczną odpadać jego fragmenty. Wówczas komin musi przejść natychmiastową modernizację.

Stare kominy – na nie trzeba szczególnie uważać

Można się spodziewać, że komin nie będzie wieczny. Nic zatem dziwnego, że ten, który ma już kilkadziesiąt lat wymaga renowacji. Kominy budowane w nowej technologii, dzięki odpowiedniej konserwacji, nie są tak bardzo narażone na złe czynniki atmosferyczne, jak te, które budowali nasi dziadkowie czy pradziadkowie. Ale nie tylko uszkodzenia powodują potrzebę wymiany komina na nowy. Często młodzi ludzie decydują się na zupełnie inny system ogrzewania domu, który ma wpływ na stary komin. Chcąc, aby ten współgrał z nowym kotłem, często zmuszeni są do jego renowacji lub, jeżeli jest taka możliwość – wymiany.

Czym kierować się podczas wyboru komina?

Jeżeli zdecydujesz się na wymianę komina, powinieneś pamiętać o trzech najważniejszych czynnikach, które pozwolą Ci scharakteryzować idealny komin. Należą do nich:

  • bezpieczeństwo – używanie zarówno nowego, jak i starego komina nie może zagrażać bezpieczeństwu mieszkańców Twojego domu, a korzystanie z niego powinno być w pełni komfortowe
  • trwałość – z założenia komin stawia się na kilkadziesiąt lat. Jest to integralna część domu, którą ciężko byłoby wymieniać co pięć czy dziesięć lat. Oznacza to, że do jego budowy powinny zostać wybrane materiały trwałe, które są zgodne z obowiązującym prawem budowlanym
  • skuteczność – musi spełniać zaplanowane dla niego zadania, np. zanieczyszczenia wypływające z systemu wentylacyjnego, dym z palącego się kominka czy inne substancje powstające podczas codziennego spalania.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*