O wykończeniu komina ciąg dalszy

Jeżeli śledzicie nas na bieżąco, to doskonale wiecie, że w poprzednim artykule poruszyliśmy bardzo ważny temat wykończenia komina. Skupiliśmy się w nim na ogólnym wyjaśnieniu ważności materiałów, z których buduje się część wystającą ponad dach. Dziś natomiast chcielibyśmy opowiedzieć Wam o konkretnych materiałach, które mogą posłużyć do wykończenia tego elementu.

Najpopularniejszy, ale czy najlepszy?

Najczęściej, do wykończenia komina używa się tynku cementowego lub tynku cementowo – wapiennego. Ten drugi jednak jest znacznie mniej odporny. Dlaczego jest to najpopularniejsza metoda? Powód jest banalny. Po prostu jest najtańsza oraz łatwa i szybka w montażu, ale niestety – musimy to napisać – jest nieskuteczna. Tynk po pewnym czasie kruszeje i zaczyna odpadać, co nie tylko narusza konstrukcję komina, ale przede wszystkim jest niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi przechodzących nad Twoim domem. Jeśli zależy Ci właśnie na tym rozwiązaniu, zbudowany komin możesz pokryć specjalnym silikonem, który wzmacnia wytrzymałość tynkowej warstwy. Możesz także pokusić się o nałożenie tynku silikonowego. Jest to rozwiązanie droższe, ale na pewno trwalsze.

Klinkier dobrym pomysłem na komin

Kolejnym często wykorzystywanym materiałem, który jest znacznie lepszy niż tynk, jest klinkier. Cały komin wystający spod dachu można wymurować z cegły klinkierowej. Wówczas możesz pozostawić go bez dodatkowych szlifów, musisz jednak pamiętać o nałożeniu impregnatu hydrofobowego, który sprawi, że w wystającą część nie będzie wnikała wszechobecna woda. Jeśli natomiast komin został wybudowany z innego materiału i chcesz go nie tylko upiększyć, ale przede wszystkim wzmocnić, obłóż go cegłą lub płytkami klinkierowymi. Ten sposób sprawdza się doskonale podczas odrestaurowywania starych kominów, które stawiane były jeszcze przez naszych dziadków. W tym przypadku najbardziej sprawdzą się płytki, bowiem są o wiele lżejsze i cieńsze od cegły. Jeżeli chcesz, aby całość prezentowała się bez zarzutu, do klinkierowego komina dobierz odpowiednie pokrycie dachu. Najlepiej sprawdzi się tutaj dachówka cementowa lub ceramiczna oraz różnego rodzaju blachy. Możesz pokusić się także o założenie dachówki bitumicznej.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*