Jaki komin wybrać?

Odwiecznym problemem podczas budowy domu jest odpowiedź na pytanie: “Jaki komin wybrać?” Laicy, którzy kompletnie nie znają się na temacie, często nie potrafią odpowiedzieć na to pytanie. I nic w tym dziwnego. Dzisiejsza technologia może bowiem przysporzyć niektórych o ból głowy. Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych czytelników, pokusiliśmy się dzisiaj o stworzenie klasyfikacji kominów, która pozwoli Wam dokonać odpowiednich wyborów.

Istotna funkcja komina

Nie wiedzieliście, że komin posiada określone funkcje i to na ich podstawie powinno dokonać się wyboru odpowiedniego modelu? Całe szczęście, że czytacie ten artykuł, dzięki niemu na pewno posiądziecie tę wiedzę. Do rzeczy zatem.

Na rynku spotkacie kominy, które mogą posiadać trzy podstawowe funkcje:

  • wentylacyjną – kominy, które odprowadzają zanieczyszczone powietrze z wnętrza domów
  • spalinową – komin z tą funkcją odprowadzania spalin z palenisk, które opalane są paliwem płynnym oraz gazem
  • dymową – komin dymowy jest odpowiedzialny za odprowadzenie spalin z kotłów i innych palenisk, które opalane są paliwem stałym, czyli drewnem lub węglem.

Spójrzmy na konstrukcję

Innym podziałem, którym możecie się kierować podczas wyboru swojego komina, jest jego konstrukcja. Tutaj macie do wyboru dwa rodzaje:

  • kominy jednowarstwowe – są to przede wszystkim kominy murowane i stalowe
  • kominy wielowarstwowe – przy tego rodzaju kominach, budowa jest już trochę bardziej skomplikowana. Należą do nich kominy stalowe, które są kwasoodporne, a do tego posiadają izolację znajdującą się w specjalnie zaprojektowanym płaszczu osłonowym.

Są to dwie podstawowe klasyfikacje, które powinniście wziąć pod uwagę w momencie wyboru komina. Pamiętajcie także o miejscu, w którym ma być usytuowany. Najczęściej kominy montuje się wewnątrz ścian budynku, jednak coraz częściej daje się zauważyć trend, w którym kominy montowane są na zewnątrz. Te najczęściej są powiązane konstrukcyjnie z budynkiem, choć coraz częściej spotyka się takie, które stoją zupełnie oddzielnie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*