Idzie zima – remontować komin, czy nie?

Komin to jedna z najważniejszych części systemów kominowych, które każdy z nas ma w swoim domu. Musisz wiedzieć, że jeżeli ten działa nieprawidłowo, może zagrażać zdrowiu i życiu przebywających w domu osób. Dlatego, jeżeli zauważysz, że z kominem dzieje się coś nie tak, natychmiast wezwij fachowca i podaj go renowacji. Nieważne czy za oknem masz jesień, czy nawet zimę. Z odbudową komina nie należy czekać.

Co ma wpływ na uszkodzenie systemu kominowego?

Starość to pierwsza i najczęstsza przyczyna awarii komina. Wieloletnie użytkowanie sprawia, że system kominowy nie ma łatwo. Narażony jest nie tylko na złe czynniki atmosferyczne (mróz, deszcz, wiatr), ale także na agresywne czynniki, które pojawiają się podczas spalania produktów, których spalać się nie powinno. Poza tym nie trzeba ukrywać, że na stan komina ma również pojawiająca się w nim para wodna. Wszystkie te czynniki doprowadzają do tego, że komin prędzej czy później ulega uszkodzeniu, które trzeba usunąć. Jest to o tyle ważne, że komin może najzwyczajniej w świecie się zawalić lub zacząć rozpadać, co jest groźne dla każdej przechodzącej obok niego osoby. Poza tym powstałe defekty są odpowiedzialne za nieprawidłową pracę komina. Co więcej, uszkodzony komin może być przyczyną niszczenia ścian, do których przylega.

Uszkodzenie systemu kominowego to nie jedyny powód, dla którego komin musi być wymieniony lub zmodernizowany. Często zdarza się, że decydując się na wymianę kotła grzewczego, musimy także wymienić cały system kominowy, ponieważ dotychczasowy może nie pasować do nowego sposobu opalania. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że oba podzespoły będą działały bez zarzutu.

Wracając jednak do uszkodzenia komina – jeżeli zauważysz coś niepokojącego, nie zwlekaj. Wezwij kominiarza, który oceni skalę zniszczeń oraz nakieruje Cię na działania, które natychmiast powinieneś wykonać. Nie zawsze bowiem trzeba będzie wymienić cały system kominowy. Często wystarczy nadbudować uszkodzoną część komina i korzystać z niego następnych kilkadziesiąt lat.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*