Ceramiczny czy ze stali – który komin wybrać?

Budowa domu to nie tylko stawianie murów, malowanie i urządzanie wymarzonego gniazdka. Przede wszystkim to czas, kiedy wraz z bliskimi musisz podjąć wiele istotnych decyzji, które będą miały znaczący wpływ na Twoje dalsze życie. Jedną z nich jest wybór komina. To właśnie od niego w dużej mierze zależy komfort i bezpieczeństwo użytkowania całego domu. Dziś podpowiemy Wam czym kierować się podczas wyboru. Zostańcie z nami.

Czym tak naprawdę jest komin?

Wielu z Was, komin kojarzy z jego ostatnim elementem, który wystaje znad dachu. Tak kojarzą go dzieci, które malują domki i tak kojarzą go dorośli. Tak naprawdę jest to cały system kanałów, który odprowadza spaliny z kotła bądź innych urządzeń grzewczych oraz zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych. Zanim powstaną mury domu, już na etapie projektowania domu musimy podjąć decyzję o tym, w którym miejscu usytuowany będzie komin, jak również miejsce, z którego odprowadzane będą spaliny.

Kolejnym krokiem, jaki trzeba wykonać, jest decyzja o tym, czym będziemy ogrzewać dom (musimy zdecydować nie tylko o opale, ale również o kotle, który będzie wykorzystywany do ogrzewania). Informacja ta pozwoli budowlańcom dobrać odpowiednie przekroje kanałów kominowych.

Jaki komin?

To pytanie spędza sen z powiek wielu osób. Na rynku można znaleźć zarówno kominy tradycyjne, murowane, jak również nowoczesne systemy kominowe, które nie mają nic wspólnego z tymi tradycyjnymi.

Jak można zauważyć, w dobie możliwości ogrzewania domów olejem opałowym czy gazem, coraz rzadziej buduje się tradycyjne kominy murowane. Producenci wkładów kominowych musieli pokusić się o stworzenie wkładów stalowych i ceramicznych, które są w stanie odprowadzać agresywny kondensat, powstający w niższych temperaturach.

Jak zatem widać, możliwości jest wiele, jednak odpowiedź na pytanie – jaki komin wybrać, jest trudna, ponieważ wszystko zależy od tego, co chcemy osiągnąć. Ważne, jeżeli nie najważniejsze jest to, aby wspomniany produkt był przede wszystkim bezpieczny.

Zobacz więcej na https://www.firend.pl/blog/murowany-ceramiczny-czy-stalowy-jaki-komin-wybrac.html

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*