Ceramiczny czy ze stali – który komin wybrać?

Budowa domu to nie tylko stawianie murów, malowanie i urządzanie wymarzonego gniazdka. Przede wszystkim to czas, kiedy wraz z bliskimi musisz podjąć wiele istotnych decyzji, które będą miały znaczący wpływ na Twoje dalsze życie. Jedną z nich jest wybór komina. To właśnie od niego w dużej mierze zależy komfort i bezpieczeństwo użytkowania całego domu. Dziś podpowiemy Wam czym kierować się podczas wyboru. Zostańcie z nami.

Czym tak naprawdę jest komin?

Wielu z Was, komin kojarzy z jego ostatnim elementem, który wystaje znad dachu. Tak kojarzą go dzieci, które malują domki i tak kojarzą go dorośli. Tak naprawdę jest to cały system kanałów, który odprowadza spaliny z kotła bądź innych urządzeń grzewczych oraz zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych. Zanim powstaną mury domu, już na etapie projektowania domu musimy podjąć decyzję o tym, w którym miejscu usytuowany będzie komin, jak również miejsce, z którego odprowadzane będą spaliny.

Kolejnym krokiem, jaki trzeba wykonać, jest decyzja o tym, czym będziemy ogrzewać dom (musimy zdecydować nie tylko o opale, ale również o kotle, który będzie wykorzystywany do ogrzewania). Informacja ta pozwoli budowlańcom dobrać odpowiednie przekroje kanałów kominowych.

Jaki komin?

To pytanie spędza sen z powiek wielu osób. Na rynku można znaleźć zarówno kominy tradycyjne, murowane, jak również nowoczesne systemy kominowe, które nie mają nic wspólnego z tymi tradycyjnymi.

Jak można zauważyć, w dobie możliwości ogrzewania domów olejem opałowym czy gazem, coraz rzadziej buduje się tradycyjne kominy murowane. Producenci wkładów kominowych musieli pokusić się o stworzenie wkładów stalowych i ceramicznych, które są w stanie odprowadzać agresywny kondensat, powstający w niższych temperaturach.

Jak zatem widać, możliwości jest wiele, jednak odpowiedź na pytanie – jaki komin wybrać, jest trudna, ponieważ wszystko zależy od tego, co chcemy osiągnąć. Ważne, jeżeli nie najważniejsze jest to, aby wspomniany produkt był przede wszystkim bezpieczny.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*